بخشنامه جدید سازمان راهداری مانع ترخیص کالاهای در گمرک مانده شد

سازمان راهداری در بخشنامه‌ای در خصوص صدور مجوز ترخیص محموله‌های تجاری باقی مانده در گمرکات تاکید کرده است، امکان تمدید اعتبار با رعایت کلیه ضوابط و مقررات جاری و اخذ مجوزهای مربوط از جمله مجوزهای بانکی الزامی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مدیرکل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای عطف به مکاتبه مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزرات صمت اعلام کرد: درخصوص ثبت سفارشاتی که مهلت اعتبار آنها منقضی شده و محمولات آن به طور کامل ترخیص نشده اند، امکان تمدید اعتبار با رعایت کلیه ضوابط و مقررات جاری و اخذ مجوزهای مربوط از جمله مجوزهای بانکی الزامی است.

این موضوع در حالی است که در آذر ماه  سال جاری، تسهیلات مربوطه جهت ترخیص کالاهای رسوبی طی بخشنامه ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به گمرکات اجرایی ابلاغ شده بود،  که با این اقدام راهداری عملا این موضوع تحت الشعاع قرار گرفته ‌است. بر این اساس  بدلیل اینکه راهداری اجازه ترخیص کالا را نمی دهد از خروج کالاها جلوگیری شده است.

یک مقام مسئول در گمرک در همین رابطه به خبرنگار تسنیم، گفت: سازمان حمل و نقل طی این بخشنامه مانع ترخیص کالاهای اظهار شده به گمرک در مهلت اعتبار ثبت سفارش ، در مرحله خروج شده و برای صدور مجوز ناوگان و اخذ هزینه صاحبان کالا را ملزم به تمدید ثبت سفارش می کند که مغایر با بند 5 مصوبات جلسه گمرک، صمت و بانک مرکزی می باشد

در ادامه این بخشنامه آمده است، بدیهی است جهت تمدید سایر ثبت سفارشاتی که غیر بانکی هستند نیز با رعایت ضوابط جاری در زمان تمدید امکان پذیر میباشد لذا دستور فرمایید صاحبان کالا را در انجام موارد فوق هدایت و راهگشایی نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *