اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی جهت مشخص کردن کالاهای وارداتی و صادراتی برای گمرک است؛ زیرا که گمرک در ابتدا از محموله و بسته­ی کالای ترخیصی اطلاعی ندارد و صاحب کالا موظف است آن را برای گمرک اظهار نماید یعنی در واقع کالای خود را به گمرک معرفی و بعد از بررسی اظهارات صاحب کالا، اگر تمامی مشخصات کالا  با آنچه که در اظهارنامه است مطابقت داشته باشد، مجوز لازم جهت ترخیص، صدور و بارگیری کالا داده می­شود.

بر اساس ماده (۵۹)، پذیرش کالا در انبارها و اماکن گمرکی و ترخیص کالا، هنگامی صورت می­گیرد که اظهارنامه گمرکی به گمرک تحویل داده شده باشد. صاحب کالا یا نماینده وی و یا دلال گمرک، موظف است اظهار نامه گمرکی را در دو نسخه و با قید تاریخ و امضا تنظیم کند و کلیه ی اسناد موردنیاز مانند سیاهه­ی خرید، گواهی مبدأ، اسناد بانکی و دیگر مجوزهای لازم را، طبق مقررات و قوانین مربوطه به اظهارنامه پیوست نماید.

درگذشته سیستم اظهار تنها در دست گمرک بود و کسی به آن دسترسی نداشت و افراد پیش نویسی تهیه و به گمرک ارائه میدادند و  گمرک براساس آن و مدارکی که ضمیمه بود به ثبت کوتاژ مبادرت می ورزید که در این مرحله مسیر کالا مشخص میشد.  اما امروزه افراد با دارا بودن نام کاربری و رمز عبور خود در سامانه EPL می توانند اظهار را شخصا انجام دهند و مسیر و مرحله کالا تا ترخیص را از سامانه پیگیری کنند.
به یاد داشته باشید زمانی اظهار شما کامل گشته که شما شماره کوتاژ و سریال دریافت کنید. 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *